Průzkumné hlídky 2018 3.den - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Průzkumné hlídky 2018: DEN TŘETÍ

Mlhavý opar a sychravé ráno. Průzkumníci se v bivaku probouzí s prvním rozbřeskem a zdá se, že „únava“ bude jejich dnešní věrnou společnicí. Je však třeba jít dál, vybičovat se k co nejlepšímu výkonu a splnit zadané úkoly. Soutěž je za svou pomyslnou polovinou a hlídky budou mít náročný den.

Organizační schopnosti velitelů týmů otestovala vložená disciplína podobná geocachingu. Hlídky nad rámec kontrolních bodů mohly získat body další za nalezení 14-ti ukrytých schránek. Čím nedostupnější nebo vzdálenější „keška“ od trasy, tím více bodů do soutěžního konta. Ovšem hledačské pudy bylo potřeba držet na uzdě. Cílem dnešního dne bylo splnit úkoly čtyř disciplín. Jednou z nich bylo propátrání. Hlídka po doběhu na stanoviště obdržela obálku se čtyřmi azimuty a vzdálenostmi. Členové týmu se rozdělili a jejich úkolem bylo v zalesněném prostoru nalézt bod, kde byla umístěna fotka techniky zahraničních armád. Tuto informaci po doběhu na startovní čáru zaznamenali do formuláře a vyplněný v co nejkratším čase předali rozhodčímu. Teprve poté se mohl tým přesunout k hlavní disciplíně dne s názvem pozorovací stanoviště. Úkolem bylo zaujmout předpřipravené pozorovací stanoviště a ve stanoveném čase doplnit informace o orientačních bodech, zakreslit zjištěné výsledky do schématu pozorování a vést deník pozorování. Mezi Stražiskem a bývalou obcí Varhošť se pohybovaly nepřátelské tanky T-72 M2, BVP II nebo průzkumná vozidla LOV IVECO a LRD 130 Kajman.
Dalším soutěžním úkolem bylo navázání spojení. Ač se může zdát, že se jedná o lehký úkol, organizátoři soutěže si pro hlídky připravili překvapení. „Baterie k vysílačce jsou vybité. Vojáci si musí pomoci improvizovaným způsobem a mohou využít například baterie z vraku vozidla,“ vysvětlil nestandardní použití autobaterie spojovací specialista nrtm. D. N. Hlídka je však v zalesněném prostoru a jediný způsob navázání spojení je připojení nastavené závěsné antény. Tu musí jeden ze členů družstva s pomocí lezecké techniky dopravit do koruny stromů, což znamená vyšplhat do výšky třiceti metrů. Úkol byl považován za splněný, pokud se hlídce podařilo v časovém limitu 15-ti minut stanici sestavit, připojit anténu a navázat spojení.
Poslední disciplína připomínala scénu z válečného filmu. Hlídka musela získat z mrtvé schránky ženijní materiál a ten přepravit na místo, kde se nacházela trafostanice protivníka. Úkol zněl jasně. Přiložit ženijní náloživo, zhotovit časový rozněcovač, zapálit zápalnici a zničit trafostanici za každou cenu. Noc, zášleh, prskání, jiskry, pomyslný výbuch a hlídka zmizí v nedalekém lese. Pryč, co nejdále od nepřátelského tábora. Nalézt bezpečné místo, podat hlášení, ulehnout a nabrat sil. Zítřek rozhodne, kdo z nás je vítězem.
Autor: kpt. Mgr. Kateřina Ramil
Foto: kpt. Mgr. Kamil Vícha, kpt. Mgr. Kateřina Ramil


Průběžné pořadí po třetím dnu soutěže:
1. Tým 1 RHPz 102.pzpr Prostějov
2. Tým 1 1.PzR 102.pzpr Prostějov
3. 43. vpr Chrudim
4. 72.mpr Přáslavice
5. Tým 1 2.PzR 102.pzpr Prostějov
6. Tým 2 2.PzR 102.pzpr Prostějov
7. AZ 102.pzpr Prostějov
8. UO Brno
9. 15.žp Olomouc
10. 13.dp Jince
11. 71.mpr Hranice
12. 74.lmpr Bučovice
13. 44.lmpr Jindřichův Hradec
14. Tým OSSR 1 Prešov
15. Tým OSSR 2 Prešov
Ze soutěže odstoupil druhý tým RHPz 102.pzpr a 41.mpr Žatec.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky