Průzkumné hlídky 2018 2.den - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Průzkumné hlídky 2018: DEN DRUHÝ

První paprsky, záchvěv travnatého porostu a na okraji remízku se z šera lesa vynořila soutěžní hlídka. Zná směr, zná cíl, zná úkol. Je nezbytné zvolit jen správnou taktiku. Každý metr navíc bude ve večerní části etapy určitě znát. Tým postupuje k dalšímu stanovišti v pomyslném kruhu. Vypadá to, že nesoutěží s ostatními. Neví, která hlídka je před nimi nebo kdo je za nimi. Soupeří sama se sebou, se svými schopnostmi, vytrvalostí a morálním odhodláním.


I druhá etapa má historickou souvztažnost s výcvikovým kempem československých dobrovolníků v Anglii v letech 1941-1945. Čtyři disciplíny a několik kontrolních bodů jsou umístěny v kruhu kolem základny. Hlídka si sama zvolila způsob a trasu, jak v co nejkratším časovém limitu splní zadané „výcvikové“ úkoly. Již u první disciplíny byly týmová spolupráce a komunikace stavebním kamenem. Družstvo muselo se stokilogramovou kládou podplavat dvě překážky umístěné na vodní hladině a třetí překonat přelezením. Další disciplína nesoucí pracovní název „lanáček“ otestovala lezecké schopnosti celé hlídky. Lanová dráha umístěná mezi stromy skrývala různé nástrahy a nejeden ze závodníků musel dráhu díky pádu opakovat vícekrát. V břidlicovém lomu pak musela hlídka překonat terénní nerovnost slaněním na šikmém laně. Z výšky dvaceti metrů si jednotlivci mohli zvolit, zda-li slaní takzvaným tyrolským nebo francouzským způsobem. Poslední disciplínou bylo vztyčení vlajky. Hlídka na stanovišti obdržela dřevěný stožár, státní vlajku a klíny k jeho vyrovnání. Soutěžící čekala trasa o délce čtyři sta metrů s více než stometrovým převýšením. Cílem bylo dopravit materiál na vrchol Jasanového hřbetu, na kterém měli soutěžící vztyčit vlajku. Časomíra se zastavila v okamžiku, kdy celý tým vzdal státní vlajce poctu. Teprve po splnění všech disciplín a nalezení kontrolních bodů se hlídka mohla vrátit na krátký odpočinek do kempu a ukončit tak druhou etapu závodu, pro jednu z hlídek bohužel poslední. Náročnost soutěže si vybrala svoji první daň a dále pokračuje jen 17 týmů.
Náplní třetí etapy byl noční orientační přesun. Projít 43 kontrolních bodů s mapou, buzolou a povinnou výbavou vyžadovalo slušnou dávku znalostí z topografie, zvolení optimální trasy, ale i fyzickou zdatnost. Nad ránem hlídky ulehají v bivaku k zaslouženému spánku. Jsme v půli závodu, nic není rozhodnuto a je třeba nabrat sil do dalších etap soutěže.

Autor: kpt. Mgr. Kateřina Ramil
Foto: kpt. Mgr. Kamil Vícha, kpt. Mgr. Kateřina Ramil

Po druhém dnu soutěže je průběžné pořadí toto:

1. Tým 1 RHPz 102.pzpr Prostějov
2. Tým 1 1.PzR 102.pzpr Prostějov
3. 43. vpr Chrudim
4. Tým 2 RHPz 102.pzpr Prostějov
5. Tým 1 2.PzR 102.pzpr Prostějov
6. Tým 2 2.PzR 102.pzpr Prostějov
7. 72.mpr Přáslavice


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky