Libavá křížem krážem - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Libavá křížem krážem. Příprava soutěže průzkumných hlídek v plném proudu.

Mapové podklady, demo tým, námět, historický kontext, desítky kilometrů v nohou a spousta úsilí. Příprava devátého ročníku Soutěže průzkumných hlídek jde do finále. Termín soutěže, kterou pořádá 102. průzkumný prapor generála Karla Palečka od 23. do 27. srpna 2021 ve vojenském újezdě Libavá, se nezadržitelně blíží. Realizační tým vyjíždí z barákového tábora Potštát do vojenského prostoru dnem i nocí a zkouší jednotlivé etapy, disciplíny i přesuny „na vlastní kůži“. Spousty detailů se nejlépe ladí přímo na místě.
„Střelecká věž má revize měsíc. Budete první, kdo ji vyzkouší v ostrém provozu,“ dovídáme se na speciální pěší střelnici Smilov. Třináctimetrové kovové monstrum s novým kamenným valem dominuje palebné čáře. Desetimetrová plošina slouží střelcům k palbě na terč v cílové ploše a dodává další
rozměr výcviku ve střelecké přípravě.
„Málo náročné! Příliš krátké! Super práce chlapi!“ Překonání dálek, výšek i mokré hladiny všemi způsoby tvoří hlavní náplň celé soutěže. Soutěžící se mají na co těšit.
Štáb ladí dokumentaci, stravu, vozidla i disciplíny. Na přípravě celoarmádní soutěže se podílí více než 140 osob jak z praporu, tak z ostatních jednotek Armády České republiky. Soutěží až dvacítka čtyřčlenných týmů. Tento ročník absolvují i dva pozorovatelé z průzkumného praporu z Velké Británie. Z
novu se na startovní čáře vedle družstev pořadatele potkají i dva týmy ze slovenského průzkumného praporu z Prešova a dále družstva jednotlivých praporů 4. brn a 7.mb, družstva jednotlivých pluků 13.dp Jince, 15. žp Bechyně, 31.pRCHBO Liberec, 43.vp Chrudim a nová průzkumná krev armády, studentů průzkumného směru Univerzity obrany Brno.
Námět letošního ročníku je inspirován historickými souvislostmi z období Protektorátu Čechy a Morava. Soutěž je rozdělena na dvě části, sedm etap a dvacet tři disciplín. V rámci přípravy se diskutují historické detaily. Každý tým ponese jméno jednoho z para výsadků uskutečněných v Protektorátu v letech 1941-45. K přiblížení dobové atmosféry hraje organizátorům do noty swing. Je to již druhý ročník soutěže, kdy jsou disciplíny provázány s vojenskou historií.
Přípravu i průběh IX. ročníku Soutěže průzkumných hlídek můžete sledovat na webu pořadatele www.102pzpr.cz , sociální síti www.facebook.com/102pzpr a www.instagram.com/102pzpr Videa naleznete na YouTube www.youtube.com/102průzkumnýpraporgenerálakarlapalečka
Připravte si palce a transparenty. Poslední srpnový týden budeme fandit všem hlídkám společně! Děkujeme za podporu a přízeň.
Motto: Záškodník nebojuje, záškodník ničí, není to zbabělost, je to nutnost.

#
Autor: kpt. Mgr. Kateřina Ramil
Foto: kpt. Mgr. Kateřina Ramil, nrtm. Jakub Novák

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky