Historie - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Historie Soutěže průzkumných hlídek

Myšlenka uspořádat tento všestranně náročný závod vznikla již v roce 2006 s cílem porovnat úroveň připravenosti jednotlivých průzkumných družstev 102. průzkumného praporu v Prostějově. V následujícím roce se pak uskutečnil historicky první ročník soutěže, tehdy určený především k poměření sil příslušníků bojových jednotek 102. průzkumného praporu. V letech 2008 až 2010 Soutěž pokračovala ve spolupráci s Klubem výsadkových veteránů a podporou sponzorů, již za účasti hlídek z dalších útvarů AČR. Roky 2011 a 2012 byly bohužel o Soutěž průzkumných hlídek ochuzeny, jelikož  vojáci 102. průzkumného praporu plnili úkoly v rámci 8. jednotky PRT v Afghánistánu s následnou obnovou bojeschopnosti. V roce 2013 však Soutěž průzkumných hlídek dostala opět svůj tradiční prostor v posledním srpnovém týdnu.
Soutěž průzkumných hlídek se odlišuje od jiných vojenských závodů zejména svým odborným profilovým zaměřením na průzkumné jednotky, pohybem v náročném terénu pouze s neseným materiálem, zaměřením na střeleckou a průzkumnou přípravu. Nutno podotknout, že tato událost není pro každého. Průzkumné hlídky znamenají tři dny a noci v terénu, téměř beze spánku, plnění zadaných úkolů, zdolání průměrně 100 kilometrů zalesněným prostředím, vypětí, nervozitu, vyčerpání. Díky své náročnosti závod dokončí zpravidla dvě třetiny soutěžících, což ale samotné soutěži neubírá na prestiži.
Příčky vítězů v uplynulých letech téměř vždy patřily týmům 102. průzkumného praporu. Výjimku představuje rok 2013, kdy první místo obsadilo družstvo 42. mechanizovaného praporu z Tábora a putovní pohár tak poprvé v historii soutěže opustil posádku Prostějov. Při následujícím ročníku, který se odehrál v roce 2016, se však opět vrátil do prostějovských rukou, ve kterých zůstal i v roce 2018.
Průzkumné hlídky mají své vítěze, ale nemají poražené. Každý z účastníků, který dokončil závod, si sáhl na dno svých sil, mohl poznat sám sebe při zvládání zátěžových situací, otestovat si své profesní schopnosti, teoretické i praktické dovednosti průzkumné činnosti, psychickou odolnost a fyzickou zdatnost. Cílem soutěže je prověřit schopnosti průzkumných hlídek při jejich zasazení v realitě se blížících simulovaných situacích. Vojáci si již v minulosti vyzkoušeli  disciplíny jako vojensko-praktické lezení, střelby z ručních zbraní, zdravotní a chemická příprava, odhalení nastražené léčky,  dohledávání a vyprošťování materiálu shozeného na padáku, budování ženijních zátarasů, či improvizované překonávání vodní překážky. Obtížnost a rozmanitost plněných úkolů, perfektní organizace soutěže a hodnotné ceny pro vítěze, to byly a jsou motivační faktory, které lákají nejen průzkumníky z mnoha útvarů Armády ČR, ale také z Ozbrojených sil Slovenské republiky, do Vojenského prostoru Libavá, kde soutěž probíhá. Snad i v dalších letech se Průzkumné hlídky bude těšit vzrůstající oblibě a zájmu, a to i ze strany zahraničních armád.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky