Francouzští kadeti součástí výcviku do Mali - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Francouzští kadeti nedílnou součástí výcviku do MaliDva francouzští kadeti z elitní vojenské školy v Bretani se účastní týdenního závěrečného odborně taktického cvičení SAHEL 1/2019 ve VVP Boletice. Řídící štáb cvičení Velitelství výcviku-Vojenské akademie (VeV-VA) využil mateřštinu mladých důstojníků k reálné rozehře incidentů v rámci certifikace 13. úkolového uskupení EUTM-Mali.

Studenti si zahráli role velitele výcvikové základny, manažera afrického hotelu, vystupovali jako vojáci malijské armády při střelbách ze samopalu vzor 58, nebo byli součástí rozjásaného davu, který v brzkých ranních hodinách nabourával morálku zaměstnanců SECURICOM a příslušníků národní gardy. Poplachem „Fire! Fire! Fire!“ odstartoval nácvik činnosti na signál požární poplach. Jeden ze studentů imitoval pád ze schodů a utrpěl vážné pohmoždění žeber a ruky. Příslušníci 13. ÚU ETUM-M měli za úkol řešit ošetření a odsun zraněného, který hovořil pouze rodnou řečí.

Konfrontací s rodilým mluvčím se nejlépe prolamuje jazyková bariéra. Certifikovaná jednotka má možnost v praxi vyzkoušet situace, kdy druhá strana nemluví česky, ale domluva je nezbytná pro splnění úkolu nebo záchranu života“ řekl koordinátor cvičení a náčelník skupiny rozehry nadporučík Vlastimil VAŠINA, příslušník centra přípravy do zahraničních operací VeV-VA Vyškov.

V souladu s učebním plánem musí studenti vojenské školy absolvovat měsíční zahraniční stáž. Zvolili si Českou republiku a zkušenosti čerpali u Velitelství výcviku-vojenské akademie. Pod vedením instruktorů střelecké školy se zúčastnili střeleb z útočné pušky CZ 805 Bren, samopalu CZ SCORPION EVO 3 a pistole CZ 75 SP-01 Phantom. Dále si vyzkoušeli potápění na univerzálním cvičišti jízdy tanku pod vodou a projeli se v BVP II. „Měli jsme možnost i seskoku padákem z L-410 na letecké základně v Náměšti nad Oslavou“ uvedl nadšeně jeden ze studentů. Mimo jiné kadeti navštívili historické památky v Praze, Českém Krumlově a rozhodně si nenechali ujít bitevní pole u Slavkova. Na otázku, co jim v České republice chutnalo nejvíce, byla odpověď jednohlasná „Knedlíky“.
Mladí důstojníci se vracejí zpět do své mateřské posádky Ecoles de Saint-Cyr Coëtquidan tento pátek. S sebou si odnášejí spoustu nových poznatků nejen z výcviku českých profesionálů, ale i z přípravy jednotek do zahraniční operace v Mali.


Text, foto: kpt. Mgr. Kateřina Ramil

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky