clear-sign-2019 - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

Mezinárodní cvičení průzkumných jednotek CLEAR SIGN 2019 úspěšně zahájeno


V Centru výcviku Lešť na Slovensku bylo dne 28. října 2019 zahájeno mezinárodní cvičení průzkumných jednotek CLEAR SIGN 2019 (CS19). Takřka třítýdenního cvičení se účastní společně se slovenskými kolegy z praporu ISTAR i průzkumníci ze 102. průzkumného praporu AČR včetně vybraných příslušníků průzkumné roty aktivních záloh.

Zatímco část cvičících jednotek AČR se přesunula do Centra výcviku Lešť pozemním přesunem, příslušníci hloubkového průzkumu a průzkumná skupina aktivních záloh byly dne 29. října v ranních hodinách zasazeny bojovým seskokem z letounu CASA 295 po přeletu z letiště Praha-Kbely.  

Seskokem s materiálem a zbraněmi cvičení zahájila nejen skupina aktivních záloh 102. pzpr společně s velitelem praporu, ale i dva týmy hloubkového průzkumu, které byly zasazeny seskokem z velké výšky s následným přeletem na stanovenou doskokovou plochu. Všechny zasazené jednotky začaly ihned po přistání plnit úkoly v souladu s plánem provedení cvičení.

Jednou z dalších počátečních epizod cvičení bylo i následné zasazení jednotek hloubkového průzkumu praporu ISTAR Ozbrojených sil Slovenské republiky z letounu CASA 295 vzdušných sil AČR.

Cvičení CS 19 svým zaměřením napomáhá komplexnímu rozvoji schopností průzkumných jednotek při plnění úkolů v mezinárodním prostředí. Jeho cílem je procvičení celého spektra průzkumných úkolů jednotlivých druhů průzkumu, kterými obě jednotky disponují. Důraz je položen na procvičení jednotek pozemního průzkumu zastoupeného týmy hloubkového a bojového průzkumu, vzdušného průzkumu za využití bezpilotních prostředků či elektronického průzkumu za využití moderních informačních a komunikačních systémů.   
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky