3.pruzkumna rota na vycviku - 102. průzkumný prapor Prostějov

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Články

3. průzkumná rota na výcviku


Výsadek a zasazení jednotky cvičila v rámci nepřetržitého vojenského výcviku 3. průzkumná rota aktivních záloh 102. průzkumného praporu
V pátek 15. června 2018 ukončili týdenní nepřetržitý vojenský výcvik příslušníci 3. průzkumné roty aktivních záloh (3.pzr AZ) 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka.
O víkendu (9. června 2018) bylo povoláno 26 příslušníků 3.pzr AZ, aby v letošním roce absolvovali již druhý nepřetržitý vojenský výcvik. Po povinné vstupní zdravotní prohlídce, po přezkoušení z tělesné výchovy, nafasování zbraní a materiálu zahájili hned v sobotu speciální tělesnou přípravu a to základy přežití. První z úkolů bylo obstarání stravy, do vojenského prostoru Březina byli kromě záložáků zasazeni králíci a koroptve, které si příslušníci 3.pzr AZ museli připravit ke konzumaci. Dalším úkolem bylo propátrávání zájmového prostoru a budování přístřešků. V pondělí se příslušníci 3.pzr AZ přesunuli na letiště Sedlec v Náměšti nad Oslavou, kde prováděli aeromobilní činnost (nácviky byly provedeny s využitím makety vrtulníku na výsadkovém cvičišti v Prostějově). Ani teploty, které přesahovaly 30°C je nezlomily a „aeromobilku“ drilovali do zvládnutí (nasedání, činnost na palubě a vysedání z vrtulníku).
V následujících dnech absolvovali dlouhý vyčerpávající výcvik s jasně stanoveným cílem, udržet a zdokonalovat připravenost stodvojkařských záložáků. Výcvik ve střelecké (denní a noční střelby), spojovací a ženijní přípravě, tento dril, křik velitelů, opakované vyhodnocování a zdokonalování dané činnosti dává možnost přežít. Tyto připravené simulované situace cvičí záložáky zachovat klidnou hlavu a plně se soustředit na splnění rozkazu. V těchto situacích musejí záložáci zapomenout na civilní život, zapomenout na civilní povolání učitele, řidiče, vedoucího či ředitele firmy a plně se koncentrovat na daný úkol.
Výcvik v oblasti výsadkové přípravy, kterou záložáci drilovali i v předešlých měsících, přinesl své ovoce. Poslední den výcviku bylo jakýmsi vyvrcholením, stodvojkařští záložáci provedli jak seskok padákem ze 400 m, tak vysazení slaněním na letiště v Prostějově. Příslušníci záloh byli vysazeni společně s výsadkovými profíky 102. průzkumného praporu.
„Pokora, respekt, sebepřekonání, ovládnout svůj strach i to je součást výcviku“, s těmito slovy velitel 102. pzpr třem příslušníkům AZ předal odznak výsadkáře III. třídy a popřál do budoucnosti mnoho bezpečných výsadků a přistání.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky